Zaburzenie wzrostu roślin ogrodowych – możliwe przyczyny i sposoby zniwelowania problemu

  • Zaburzenie wzrostu roślin ogrodowych – możliwe przyczyny i sposoby zniwelowania problemu

Uprawa roślin ogrodowych wiąże się z wieloma wyzwaniami i wymaga odpowiedniego przygotowania. Wszystko po to, aby zapewnić im właściwe warunki środowiskowe i prawidłową pielęgnację. Zdarza się jednak, że wzrost roślin ulega zaburzeniom. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem.

Czynniki wpływające na zaburzenie wzrostu roślin ogrodowych

Zburzony wzrost roślin ogrodowych może wynikać z wielu czynników. Najczęściej jest to związane z niedoborem wybranych makro- i mikroelementów. Jeżeli gleba jest w nie uboga i nie dostarczysz ich w formie nawozu, to rośliny będą rozwijały się wolniej i dadzą gorsze plony. Dotyczy to zarówno gatunków owocujących, jak i kwiatów oraz krzewów ozdobnych. Zagrożeniem dla roślin jest m.in. niedobór takich makroelementów jak: • fosfor (odpowiada za rozwój kwiatów, owoców i systemu korzeniowego) • azot (odpowiada za wybarwienie liści) • wapno (odpowiada za funkcje życiowe rośliny) • potas (odpowiada za odporność rośliny) • siarka (składnik pokarmowy) • magnez (budulec chlorofilu) Ważne mikroelementy to m.in.: • mangan • żelazo • cynk • bor • molibden • miedź Niedobory jakiegokolwiek z powyższych składników mogą prowadzić do zaburzenia wzrostu roślin ogrodowych oraz do zwiększenia ryzyka występowania jednostek chorobowych.

Nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne

Wpływ na zahamowanie rozwoju roślin mogą mieć również nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Ogród powinien być regularnie nawadniany zwłaszcza wtedy, gdy brakuje naturalnych opadów. Do tego dochodzi pielęgnacja związana z neutralizacją chwastów oraz ze stosowaniem dedykowanych preparatów ochronnych. Wszystko po to, aby zwiększyć ochronę roślin przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych warto wybrać wysokiej jakości narzędzia ogrodowe, które znajdziesz w naszej ofercie.

Trudne warunki atmosferyczne to kolejne zagrożenie

Zagrożeniem dla roślin są również trudne warunki atmosferyczne. Intensywne opady deszczu lub gradu oraz silne wiatry mogą powodować złamania i inne uszkodzenia. W takich warunkach dochodzi do zaburzenia prawidłowego rozwoju roślin i strat po stronie ogrodnika. Niestety na warunki atmosferyczne nie mamy wpływu i nie zawsze istnieje możliwość zabezpieczenia przed ich negatywnymi skutkami. Wsparciem może być odpowiedni dobór stanowiska do uprawy oraz stosowanie przesłon ogrodowych, które chronią rośliny przed wiatrem.

W jaki sposób wspierać prawidłowy wzrost roślin w ogrodzie?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby stymulować prawidłowy rozwój roślin ogrodowych. To nie tylko stosowanie nawozów, ale również regularne wykonywanie prac ogrodowych, podlewanie roślin czy też bieżące monitorowanie ich kondycji.

Nawożenie gleby

Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie stanu gleby oraz pierwiastków, które zawiera. Na tej podstawie określa się potencjalne niedobory i przygotowuje się preparaty w postaci nawozów. Nawóz dobiera się bezpośrednio do potrzeb gatunku oraz właściwości terenu. Należy jednak być bardzo ostrożnym, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar pierwiastków będą negatywnie oddziaływać na wzrost roślin.

Prowadzenie prac ogrodowych

Rośliny potrzebują komfortowych warunków do wzrostu. Właśnie dlatego bardzo ważne jest prowadzenie regularnych prac ogrodowych, w tym zabiegów pielęgnacyjnych. Obowiązkiem ogrodnika jest m.in. usuwanie chwastów, pozbywanie się zanieczyszczeń oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie roślin. Ten ostatni aspekt jest kluczowy zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju roślin oraz w okresie letnich upałów, gdy występuje mniejsza ilość opadów atmosferycznych. Warto kontrolować wilgotność gleby i szybko reagować, wykorzystując odpowiednie węże ogrodowe. Większość prac grodowych nie może odbyć się bez odpowiednich narzędzi. W ekwipunku każdego ogrodnika powinny znaleźć się m.in. sekatory nożycowe, które umożliwiają przeprowadzenie odpowiedniego cięcia roślin. Niezbędne są również grabie do liści czy kultywatory. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych warto pamiętać o ochronie dłoni. Doskonałym rozwiązaniem będą trwałe rękawice ogrodowe, wykonane z elastycznego, przewiewnego i szybkoschnącego poliestru.

Bieżący monitoring stanu roślin

Bieżące monitorowanie stanu fizycznego roślin pozwoli na wyłapanie niepokojących symptomów. Do charakterystycznych objawów stanu zahamowania wzrostu oraz występowania chorób roślin ogrodowych należą m.in. przebarwienia części zielonych, więdnięcie, plamki na liściach i łodygach, zmniejszenie rozmiaru blaszki liściowej, drewnienie łodyg, gnicie czy też brak zawiązywania się kwiatów i owoców. Gdy rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki, to ich obecność można zauważyć gołym okiem. To kolejny powód, dla którego należy regularnie sprawdzać swoje uprawy i odpowiednio szybko reagować. Do wykonywania nawożenia i oprysków stosuje się dedykowane opryskiwacze ciśnieniowe lub węże techniczne.

Skorzystaj z oferty narzędzi i akcesoriów ogrodowych Cellfast

Zależy Ci na pięknym i zdrowym ogrodzie? Rekomendujemy dokładne sprawdzanie stanu swoich roślin, nawożenie gleby oraz wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Zachęcamy także do zapoznania się z naszą ofertą. Jako Cellfast dbamy o to, aby dostarczać na rynek najwyższej jakości narzędzia ogrodowe i akcesoria. Dzięki nim wykonywanie codziennych prac w ogrodzie będzie jeszcze prostsze i bardziej efektywne.