Oczko wodne w ogrodzie – planowanie i przydatne akcesoria

  • Oczko wodne w ogrodzie – planowanie i przydatne akcesoria

Oczka wodne można spotkać zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na działkach ROD. Nie tylko korzystnie wpływają na estetykę całej przestrzeni, ale również wiążą się z innymi określonymi korzyściami. Sprawdź, dlaczego warto mieć oczko wodne w ogrodzie, jak je zaplanować i wykonać oraz jakie narzędzia i akcesoria ogrodowe z oferty Cellfast mogą Ci się przydać.

Korzyści związane z posiadaniem oczka wodnego w ogrodzie

Jednym z głównych atutów posiadania oczka wodnego w ogrodzie jest jego estetyka i to, jak wpływa na odbiór całej przestrzeni. Warto jednak zwrócić również uwagę na aspekt zdrowotny. Nawet mały zbiornik wodny na działce wpłynie korzystnie na nawilżenie powietrza. Ponadto będzie przyciągał kurz i pyłki niczym wodny magnes. Z tego względu oczka wodne rekomendowane są m.in. w przypadku alergików. W tym zbiorniku wodnym rozwija się unikalny ekosystem roślin i zwierząt. Obserwowanie ryb i innych wodnych stworzeń urozmaica czas spędzany w przestrzeni ogrodowej. Jeżeli oczko umieszczone jest blisko altanki lub domu, to może korzystnie doświetlać ich wnętrze. Stanie się tak, jeżeli zbudujesz zbiornik blisko północnych okien nieruchomości.

Jak zaplanować i wykonać oczko wodne?

Pierwszym krokiem przy planowaniu budowy oczka wodnego jest jego umiejscowienie na działce. Jeżeli rzeźba terenu jest zróżnicowana, to ze względów ekonomicznych i praktycznych oczko umieszcza się w najniższym miejscu. To tam gromadzi się woda, co ułatwi utrzymanie i pielęgnację zbiornika. Aby oczko wodne było czyste i estetyczne, warto umieszczać je w miejscu z dobrym dostępem do zasilania energetycznego. Wówczas podłączenie pompy nie będzie problemem. Ponadto rekomendujemy budowę oczka wodnego z dala od drzew oraz w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Po wybraniu miejsca można przejść do etapu budowy. Przyjmuje się, że zbiornik tego typu powinien mieć minimum metr głębokości i przynajmniej 10 m² powierzchni. Dzięki temu możliwe będzie zimowanie w nim ryb. Oczywiście rozmiar i kształt oczka zależy od potrzeb właściciela i możliwości przestrzennych. Kolejnym krokiem jest wykopanie niecki na wodę. Na jej dnie warto przygotować miejsce do osadzenia pompy oraz ewentualne donice z roślinami dennymi, jeżeli w zbiorniku mają zimować ryby. Dodatkowo rekomenduje się zagęszczenie dna oraz przygotowanie półek na ściankach, co ułatwi ulokowanie tam donic. Po tym zabiegu nieckę na zbiornik wykłada się materiałem uszczelniającym. Standardem jest korzystanie z takich rozwiązań jak: folia PVC, folia EPDM, mata bentonitowa, glina lub forma z tworzywa sztucznego. Na samym końcu wypełnia się oczko materiałem dennym (piasek lub żwir), zalewa wodą i umieszcza w nim rośliny.

Narzędzia i akcesoria przydatne przy oczku wodnym

Podczas codziennej pielęgnacji oczek wodnych warto korzystać z dedykowanych narzędzi i akcesoriów. Wśród nich znajdują się m.in. węże do oczek wodnych, reduktory czy złączki. Zakres wykorzystanych produktów zależy od realnych potrzeb inwestora oraz wielkości i charakterystyki zbiornika wodnego.

Węże techniczne do oczek wodnych od Cellfast

Przy pielęgnacji oczek wodnych warto skorzystać z dedykowanych węży technicznym. Służą one przede wszystkim do połączenia systemu filtracji w ramach zbiornika oraz do odprowadzania ewentualnych zanieczyszczeń. W związku z tym produkty te powinny być wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu. Od lat specjalizujemy się w produkcji i dystrybucji tego typu rozwiązań. Niedawno w naszym asortymencie pojawiły się węże ssawno-tłoczne ENERGOFLEX i BASSEFLEX. Model ENERGOFLEX, dostępny w długości 25 m, został wykonany z bezbarwnego PCV i ma dedykowane zbrojenie spiralne. Z powodzeniem sprawdzi się przy zasysaniu i transporcie wody, lekkich chemikaliów czy też drobnych materiałów sypkich. Model BASSEFLEX przeznaczony jest zasilania oczek wodnych i również posiada spiralne zbrojenie. Ponadto oferujemy go w wersji na stojak, który może zostać umieszczony w pobliżu oczka wodnego. Dostępne długości tego modelu to 15, 18, 20 i 25 m. Dzięki temu z powodzeniem możesz wybrać wariant idealnie dostosowany do osobistych potrzeb, również pod względem średnicy.

Skorzystaj z naszej oferty

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest komfort codziennej pielęgnacji przestrzeni ogrodowej. Od lat analizujemy potrzeby rynku i przygotowujemy produkty, które spełniają oczekiwania naszych Klientów. Zachęcamy do zapoznania się z parametrami naszych nowych węży do oczek wodnych oraz do ich zakupu w naszym sklepi