Targi BAU 2025 w Monachium, będące jednym z najważniejszych wydarzeń w branży budowlanej, były dla nas doskonałą okazją do zaprezentowania naszej oferty oraz do nawiązania wartościowych kontaktów z partnerami biznesowymi i specjalistami z całego świata. Na naszym stoisku odwiedzający mogli zapoznać się z szeroką gamą naszych narzędzi ogrodowych oraz systemami rynnowymi.
Duże zainteresowanie i liczne rozmowy potwierdziły, że nasze propozycje odpowiadają na potrzeby rynku i oczekiwania klientów z różnych sektorów. Targi BAU były również okazją do rozmów o przyszłości branży budowlanej, wymiany doświadczeń oraz obserwacji najnowszych trendów technologicznych i ekologicznych. Spotkania z naszymi obecnymi partnerami pozwoliły na wzmocnienie relacji, a nawiązane podczas wydarzenia nowe kontakty otwierają przed nami kolejne możliwości rozwoju na międzynarodowych rynkach.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko i poświęcili czas na rozmowy. Wasze opinie i sugestie są dla nas cenną wskazówką w dalszym doskonaleniu naszej oferty. Czekamy na kolejne edycje targów oraz przyszłe spotkania, które pozwolą nam wspólnie budować przyszłość branży.
Informujemy, że podjęliśmy decyzję o wycofaniu z produkcji i sprzedaży zestawów z wężem rozciągliwym BASIC, oznaczonych indeksami 19-045, 19-046 oraz 19-047.
W związku z tą zmianą nie będziemy realizować zamówień obejmujących te produkty.
Dziękujemy za Państwa dotychczasowe zainteresowanie naszymi produktami i zachęcamy do zapoznania się z innymi pozycjami z naszej oferty.
Pragniemy poinformować, że weszliśmy w kolejny etap dostosowywania nazw naszych linii produktowych do zmieniających się wymagań rynkowych. Podjęliśmy decyzją o ujednoliceniu nazw w kategoriach nawadnianie i narzędzia. Zmiana na dokumentach sprzedażowych wejdzie w życie 2 września 2024 roku, natomiast zmiana opakowań, materiałów graficznych i audiowizualnych dotyczących produktów, następowała będzie sukcesywnie na przestrzeni najbliższych miesięcy.
Dziękujemy za zrozumienie i współpracę w trakcie tego procesu.
Zaproszenie na targi
Już 16 czerwca rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branży ogrodniczej – targi Spoga+Gafa. W tym roku tematem przewodnim jest zrównoważony ogród, a my z ogromną radością zapraszamy Was do odwiedzenia naszego stoiska.
Nasi specjaliści i przedstawiciele handlowi będą dostępni przez cały okres trwania targów w hali 6.1 na stoisku E-024. Chętnie odpowiedzą na Wasze pytania i podzielą się swoją wiedzą.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami w branży ogrodniczej!
Zapraszamy serdecznie i do zobaczenia na targach Spoga+Gafa 2024!
Zespół Cellfast
Porady na dobry początek
Od początku października do pierwszych przymrozków najlepiej sadzić drzewa i krzewy. W tym okresie podłoże jest bardzo wilgotne, co przekłada się na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Dodatkowo rośliny są mniej narażone na zmiany pogodowe. Warto dodać, że w jesienne miesiące oferta sklepów ogrodniczych jest szeroka i zróżnicowana. Dzięki temu z łatwością wybierzesz rośliny idealne do swojego ogrodu.
Kluczowym aspektem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do sadzenia drzew i krzewów. Najlepiej zrobić to już w sierpniu. Podstawowe zabiegi obejmują przekopanie ziemi oraz usunięcie chwastów. Pamiętaj również o wyborze właściwego nawozu. Najlepiej sprawdzi się obornik, kompost, a także substrat torfowy.
Kolejny ważny punkt to zabezpieczenie roślin przed mrozem. Korzenie mogą przymarzać na skutek niskich temperatur i braku pokrywy śnieżnej. Wystarczy jednak chwycić za łopatę i wykonać kopczyk z kory. Możesz również zastosować słomianą ściółkę. Nie zapomnij osłonić pnia przed zwierzętami. W tym przypadku zastosowanie znajdzie papier falisty.
Jakie drzewa i krzewy sadzić jesienią?
O tej porze roku z łatwością kupisz sadzonki roślin z odkrytym systemem korzeniowym. Które z nich przyjmą się najlepiej? Wiele zależy od warunków pogodowych, a jesienna aura lubi zaskakiwać. Do gatunków odpornych na działanie niskich temperatur należy np. jabłoń. Duże znaczenie ma jednak wybór właściwej odmiany. Mrozy na pewno przetrwa antonówka, kronselka, papierówka, lobo, kosztela czy cortland wicki. Za ich wyborem przemawiają nie tylko obfite plony, ale również soczyste owoce.
Jesienią możesz również posadzić śliwę. Odpowiednio zabezpieczone drzewa będą rozwijać się znakomicie. Najczęściej ogrodnicy sięgają po następujące odmiany: president, renkloda, ulena, opal, węgierka czy amers. Owoce tych drzew doskonale nadają się na przetwory, a także do bezpośredniego spożycia.
Jeśli drzewa posadzisz w październiku lub w listopadzie, wiosną będą bez problemu pobierać wodę i substancje odżywcze z gleby. Dużo gorzej jesienną aurę znosi morela, czereśnia, wiśnia czy brzoskwinia. Te rośliny najlepiej posadzić w cieplejsze miesiące.
Na przełomie października i listopada z powodzeniem posadzisz porzeczki. To krzewy, które łatwo się ukorzeniają, a jednocześnie są odporne na niską temperaturę. Do popularnych odmian należy rovada, tisel, rolan, titanica czy losan.
Kolejna propozycja to agrest. Najlepiej wybrać roślinę bezkolcową (np. spin free). Inne cenione przez ogrodników odmiany to rodnik czy invicta. W ogrodzie miłośników owoców muszą znaleźć się borówek. Najczęściej wybierane odmiany to bluecrio, chandler, bonus, duke, toro, nelson czy darrow.
Na naszej liście nie mogło zabraknąć malin. Najlepiej posadzić je jeszcze w październiku. Do odmian odpornych na choroby i niskie temperatury należy np. bristol, poranna rosa czy laszka. Owoce będą doskonałym dodatkiem do deserów.
Jak sadzić rośliny?
Przede wszystkim ustal prawidłową głębokość sadzenia roślin. Drzewa owocowe, maliny i borówki sadzi się 2-3 cm głębiej niż w szkółce. Natomiast w przypadku krzaczastych krzewów (np. agrest, porzeczka) różnica ta powinna wynosić 5-8 cm.
Na początku sięgnij po solidny szpadel i wykop dół. Zwróć uwagę, aby korzenie rośliny można było z powodzeniem rozłożyć. W razie problemu nie skracaj ich, lecz poszerz dołek. Na dnie usyp kopczyk z tzw. warstwy ornej gleby. Na nim ustaw roślinę.
Najwygodniej sadzić drzewa i krzewy w towarzystwie drugiej osoby. Poproś ją, aby trzymała roślinę, a Ty stopniowo zasypuj dołek. Podczas trzymania krzewu należy nim energicznie potrząsać. Wówczas ziemia wypełni przestrzeń pomiędzy korzeniami. Jeśli drzewo wymaga palikowania, trzeba umieścić w dołku konstrukcję, która ustabilizuje roślinę
Przed wypełnieniem dołka glebą, podlej roślinę. Dobra praktyka nakazuje, aby zastosować 5-10 litrów wody. Gdy ta wsiąknie, możesz zasypać dołek. Tę czynność należy wykonywać bardzo delikatnie, szczególnie przy sadzeniu krzewów owocowych.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zanim posadzisz rośliny, zastanów się, które z nich przetrwają niskie temperatury. Najlepiej dokładnie przeanalizować wymagania rozwojowe poszczególnych odmian. Pamiętaj również o wyborze odpowiednich narzędzi ogrodowych takich jak szpadle i łopaty. Kluczowym aspektem jest tu ergonomia i komfort użytkowania.
Nie zapomnij, aby zadbać o właściwe pH gleby. Parametr ten możesz zmierzyć za pomocą pehametru. Jeżeli okaże się, że podłoże nie spełnia wymagań, możesz podwyższyć odczyn za pomocą nawozów wapniowych (np. kredy nawozowej czy mączki wapiennej). Ogrodnicy bardzo często wybierają środki, które dodatkowo zawierają magnez.
Sadzenie drzew i krzewów wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko pamiętać o naszych wskazówkach, aby wiosną cieszyć się z obfitych plonów.
Jak wybrać grabie?
Solidne grabie to niezastąpione narzędzie pracy w czasie każdej jesieni. Możesz wybrać model uniwersalny, który dobrze sprawdzi się przy wielu czynnościach w ogrodzie, a także sięgnąć po narzędzie przeznaczone do konkretnych prac (np. grabie do liści). Zanim dokonasz zakupu, zwróć uwagę na materiał wykonania oraz wagę danego modelu. Lekkie i wytrzymałe narzędzie nawet przez długie lata zapewni Ci komfort pracy w ogrodzie.
Pozbądź się chwastów i pędów
Podczas jesiennych porządków należy pozbyć się chwastów, aby ogród mógł ponownie cieszyć oko. W tym celu idealnie sprawdzi się motyka. Możesz wybrać model, który wyróżnia się głowicą z hartowanej stali oraz uniwersalnym ostrzem – znajdzie zastosowanie nie tylko przy usuwaniu chwastów i spulchnianiu gleby, ale również usuwaniu mchu. Natomiast nieduża motyczka o lekkiej konstrukcji zapewni wygodną pracę przy podstawowych zadaniach.
Przy usuwaniu pędów znakomicie sprawdzi się sekator. W zależności od potrzeb możesz postawić na model nożycowy lub kowadełkowy. Do ważnych parametrów należy również długość oraz ciężar narzędzia.
Sadzenie roślin
Wiele roślin można z powodzeniem posadzić jesienią. Należą do nich np. zimozielone iglaki. Proces ten nie musi jednak być czasochłonny. Czasem wystarczy wymienić szpadel na nowy, aby znacznie ułatwić pracę. Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na rodzaj sztychu narzędzia. Model z prostym sztychem to najlepsza propozycja dla osób, które w ogrodzie spędzają długie godziny oraz muszą poradzić sobie ze zbitą ziemią. Równie ważny jest wybór trzonka. Element ten wpływa na ciężar szpadla, a co za tym idzie – nacisk. W naszej ofercie znajdziecie szpadle z trzonkiem stalowym.
Wybierz odpowiedni sprzęt
Przed rozpoczęciem przycinania należy sięgnąć po wysokiej jakości narzędzia ogrodowe. Warto zaznaczyć, że korzystanie ze starych lub tępych akcesoriów to jedna z podstawowych przyczyn nieprawidłowo wykonywanych zabiegów. Ponadto po każdym użyciu ostrzy trzeba przetrzeć je szmatką z olejem (jadalnym bądź konserwującym), co pozwoli ochronić narzędzia przed rdzewieniem na skutek działania soków z rośliny. W ten sposób również uchronisz krzewy przed kontaktem z patogenami.
Jaki sprzęt warto wybrać? Najlepiej stawiać na produkty uznanych marek. Solidnie wykonany i ergonomiczny sekator nożycowy proponuje firma Cellfast. Producent oferuje również praktyczne nożyce do żywopłotu oraz wiele innych przydatnych w ogrodzie akcesoriów.
Aby praca była komfortowa, a narzędzia wystarczyły na lata, najlepiej korzystać z ostrzałek ręcznych lub mechanicznych. Można również oddać sprzęt do konserwacji.
Terminy cięcia
Zazwyczaj cięcia można wykonywać przez cały rok, chociaż warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Najlepszym okresem będzie lato, gdy liście całkowicie się już rozwiną. Bardzo dobrze cięcia znoszą żywotniki, jałowce, cyprysiki, cisy czy kosodrzewina. Wykonywanie tych zabiegów po okresie letnim może skutkować tym, że rany nie zabliźnią się przed zimą.
Jeżeli ogród zdobią krzewy iglaste, które kwitną wiosną, po kwitnieniu najlepiej sięgnąć po sekator. Natomiast rośliny, które kwitną jesienią lub latem, należy ciąć pod koniec zimy, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Niektórzy miłośnicy pięknych ogrodów nie chcą, aby krzewy zawiązywały owoce. Wówczas obcina się kwiatostany od razu po kwitnieniu. Ponadto w przypadku krzewów owocowych terminy cięcia uzależnione są od tego, czy kwitnienie się powtarza.
Rodzaje cięć
O sposobie cięcia nigdy nie powinien decydować przypadek. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju, należy zastosować optymalną metodę. Oto najważniejsze informacje.
Cięcia pielęgnacyjne to zabiegi przeprowadzane już u bardzo młodych roślin. Ich celem jest zachowanie jak najlepszej kondycji zdrowotnej w kolejnych fazach rozwoju, a jednocześnie zapewnienie estetycznego wyglądu. Warto dodać, że cięcia pielęgnacyjne wykonuje się już w szkółkach. Proces ten polega na usuwaniu zbędnych pędów i dokonuje się go tuż po posadzeniu. Przyczyny cięć pielęgnacyjnych mogą być różne, więc wyodrębnić można kilka ich rodzajów.
• cięcia sanitarne – wycinanie uszkodzonych, chorych lub martwych pędów. • cięcia prześwietlające – wycinanie drobnych gałęzi równomiernie na całej koronie. Zabieg ma na celu poprawę warunków świetlnych oraz wzrost poziomu wilgoci we wnętrzu korony. W tym celu doskonale sprawdzi się sekator na wysięgniku
• cięcia korygujące – usuwanie konkurencyjnych pędów, które mogłyby za jakiś czas walczyć o dominację, co zaburza prawidłowy przebieg rozwoju korony. Ponadto wycinane są krzyżujące się pędy.
• cięcia redukcyjne – ich celem jest zmniejszenie wymiarów korony lub obciążeń związanych z nieprawidłowym rozwidleniem
• cięcia postarzające (weteranizujące) – przycinanie pędów dla uzyskania naturalnego pokroju oraz zmniejszenia oporu korony
• cięcia odmładzające – wycinanie połamanych i chorych gałęzi, a także starszych pędów. W ten sposób można pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pędów, które będą wyrastać ze śpiących pąków.
Kolejna grupa cięć obejmuje zabiegi formujące. W ten sposób można nadać drzewom i krzewom oczekiwany wygląd.
• cięcie żywopłotów – dotyczy krzewów posadzonych w szeregu. Cięcie pozwoli uzyskać efekt muru. Warto pamiętać, aby sięgnąć po specjalne nożyce do żywopłotu. Dzięki temu praca będzie szybka i efektywna.
• cięcie szpalerów – zabieg dotyczy cięcia koron drzew, które posadzone są w rzędzie.
• cięcie artystyczne – strzyżenie krzewów dla uzyskania przeróżnych form geometrycznych i tzw. żywych rzeźb. To zaawansowana technika, którą najlepiej zlecić profesjonalistom.
• cięcia charakterystyczne dla bonsai – to kształtowanie korony przy jej zagęszczaniu oraz maksymalnym skracaniu pędów.
Warto również zwrócić uwagę na cięcia, które mają na celu zapewnienie roślinom bezpieczeństwa. Mowa tu o cięciach technicznych i należą do nich:
• cięcia korygujące – ich celem jest poprawa statyki starszych drzew i krzewów. Zabiegi te czasami wykonuje się przy roślinności miejskiej, gdy gałęzie sięgają elementów infrastruktury. • cięcia roślin uszkodzonych – stosowane w celu odciążania wiązań nieprawidłowych oraz obniżenie ryzyka złamań w koronie.
Pamiętajmy, że niewłaściwy wybór narzędzi ogrodowych, terminu czy techniki może uszkodzić krzewy. W razie wątpliwości warto skontaktować się z ogrodnikiem.
Sadzenie róż
Róże doniczkowe możesz sadzić od końca marca do końca kwietnia lub od września do października. Natomiast róże balotowane warto sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Pamiętaj, że rośliny te źle znoszą przesadzanie z uwagi na rozbudowany system korzeniowy. Dobrą praktyką jest posadzenie nowych róż zamiast przesadzania. Ponadto należy wcześniej pozbyć się chwastów. W tym celu znakomicie sprawdzi się solidnie wykonana motyka. Zwróć uwagę na odpowiednią pielęgnację. Pod ręką warto również mieć nawóz, sekator, a przede wszystkim nie zapominać o podlewaniu.
Podlewanie krzewów (róż)
Roślin nie musisz podlewać często, jednak wymagają nawodnienia szczególnie podczas upałów oraz tuż po posadzeniu. Róże należy nawadniać tuż przy ziemi, omijając delikatne liście i kwiaty. Regularne dostarczanie wody młodym różom pozwoli im dobrze rozwinąć system korzeniowy. W tym celu znakomicie sprawdzi się solidnie wykonana konewka, a w przypadku większych upraw wąż ogrodowy.
Przycinanie róż – o czym należy pamiętać?
Przycinanie róż to jeden z niezbędnych zabiegów, o którym należy pamiętać podczas ich uprawy. W tym celu sięgnij po sekator lub wytrzymałe nożyce teleskopowe z przekładnią, która zwiększa siłę cięcia. Warto wybrać model z antypoślizgową powierzchnią, aby uzyskać pewny chwyt i cieszyć się komfortem użytkowania. Cięcie róż należy wykonywać dobrze naostrzonymi narzędziami. Pamiętaj, że cięcie powinno być gładkie i równe, a powierzchnia rany jak najmniejsza. Róże przycina się zazwyczaj w odległości 0,5 cm do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka płasko lub lekko ukośnie. Przycinanie krzewów najlepiej wykonywać wiosną, w marcu lub kwietniu, kiedy ryzyko nagłych przymrozków jest znikome. Zabieg ten pozwala utrzymać pożądany kształt roślin oraz usunąć martwe pędy. Ma to również spory wpływ na obfite kwitnienie.
Nie zapomnij o podstawowych narzędziach
Oprócz sekatora czy motyki warto mieć pod ręką grabie, podstawowe narzędzia do kopania czy inne przydatne akcesoria. Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, o wyborze tych elementów nie może decydować przypadek. Wybieraj trwałe produkty, które spotkały się uznaniem wśród ogrodników, a komfort użytkowania zawsze będzie po Twojej stronie – poznaj asortyment marki Cellfast.
Dobre nawodnienie
Regularne podlewanie żywopłotu jest elementem kluczowym, szczególnie w czasie początkowego etapu wzrostu. Podczas upalnych dni najlepiej unikać podlewania w okolicach południa. Zdecydowanie lepszą porą na nawadnianie będzie poranek lub wieczór, kiedy siła promieni słonecznych będzie zdecydowanie mniejsza. Podczas podlewania żywopłotu niezastąpiony może okazać się wąż ogrodowy, który umożliwi dostarczenie bez zbędnego wysiłku wymaganej ilość wody. Dodatkowo dzięki odpowiedniej końcówce zraszacza, możliwe będzie skierowanie strumienia prosto w kierunku korzeni krzewów, przez co podlewanie będzie zdecydowanie bardziej efektywne.
Odpowiednie przycinanie
Regularne przycinanie żywopłotu pomaga nadać mu odpowiednią formę. Dodatkowo skrócenie gałęzi ułatwia światłu dotarcie do pędów wewnętrznych, przez co krzewy rozwijają się lepiej oraz charakteryzują się większą gęstością. Przycinanie żywopłotu jest zależne od typu konkretnej rośliny. Krzewy liściaste wymagają cięcia dwa razy do roku – na przełomie czerwca i lipca oraz września i sierpnia. Pielęgnacja krzewów iglastych jest dużo prostsza, ponieważ wystarczy je przyciąć raz w roku, najlepiej na początku sierpnia. Do skracania gałęzi przydatne będą nożyce teleskopowe, które ułatwią dotarcie do wyższych partii krzewów. Dobrej jakości sprzęt bez problemu poradzi sobie z tego typu pracami. W niektórych przypadkach nożyce do żywopłotu mogą jednak okazać się mało poręczne. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po sekator, który pozwoli na bardzo dokładne skrócenie poszczególnych pędów. Podczas pielęgnacji żywopłotu warto także pamiętać o odpowiednim kształcie krzewów. Pozostawienie szerszej podstawy oraz węższych górnych partii zapewni lepsze dojście promieni słonecznych. Nie można także zapomnieć o nawozach, które wzmocnią rośliny i z pewnością wpłyną na ich prawidłowy rozwój.
Dlaczego warto zainwestować w zraszacz ogrodowy?
Regularne nawadnianie jest kluczem, aby rośliny mogły przetrwać upalne lato. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawadniać rośliny wyłącznie za pomocą konewki, to jednak użycie zraszacza będzie nie tylko wygodniejsze, ale również o wiele skuteczniejsze. Ciężko bowiem o sprawniejszy system nawadniania ogrodu, aniżeli użycie odpowiednich zraszaczy. Dzięki tym produktom możliwe jest kontrolowanie strumienia, ciśnienia wody oraz odpowiednie jej dozowanie.
Warto pamiętać, że przed zakupem zraszacza należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu. Trzeba więc przemyśleć rozmieszczenie urządzeń nawadniających i wybrać takie, które poradzą sobie z konkretnym ukształtowaniem oraz wielkością ogrodu.
Zraszacz pulsacyjny czy wahadłowy – który wybrać?
Zraszacz pulsacyjny idealnie nada się do dużych ogrodów, a nawet boisk. Zasięg podlewania zależy od wielkości i mocy modelu i sięga nawet powyżej 500 m². Urządzenia te cechują się obrotową głowicą, a wypuszczane przez nie mocne strumienie wody są odporne na podmuchy wiatru.
Urządzeniem, które powinni wybrać posiadacze mniejszych ogrodów, jest zraszacz wahadłowy. Idealnie nada się do niedużych trawników – jego zasięg wynosi zwykle nieco ponad 200m². Dzięki odpowiednio ustawionym dyszom wylotowym i możliwości regulacji zrobi to w sposób równomierny.
Lato jest niezwykle przyjemną porą roku, ale nie należy zapominać o tym, że rośliny w takich warunkach radzą sobie znacznie gorzej. Zainwestowanie w zraszacz pozwoli ochronić je przed upałami.